Sosyal Medya

Facebook Paylaş
Twitter
Google+ 'ta Paylaş
Mayına Dayanıklı Bot Üretildi! Üstelik %100 Yerli…

Askerlerin korkulu düşmanı “topuk mayını” adı verilen ve %95 ihtimalle ayağın kesilerek kazazedenin hayatta kalmasına neden olan mayına kalıcı çözüm Gaziantep’ten geldi. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Güzelbey ve ekibi tarafından 12 yıldır bir fiil geliştirilen “Mayına dayanıklı asker botu” projesi,bugün itibariyle son buldu. Tabi başarıyla…


Ediz adı verilen topuk mayını düşmanı bot,Sakarya’daki Otokar fabrikasında patlamaya eşdeğer bir düşme testiyle gündeme geldi. Prof. Dr. Güzelbey, 12 yıl önce başlattıkları ve ara vermeden sürdürdükleri çalışmaların sonuna geldiklerini paylaştı. Bot, adını bir trafik kazasında hayatını kaybeden Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinden Ediz Şavkın‘dan alıyor.


Patent başvurularında bulunan Prof. Dr. Güzelbey: “Botumuzu hazırlayarak Otokar’da patlamaya eş değer düşürme testine götürdük. Bir mankenin ayağına giydirilen bot yüksekten platformla beraber düşürüldü. Bot, 20 gramlık İtalyan mayının etkisinin aynısının simüle edildiği testten geçti. Şimdi bir aşama daha var. Üst tarafından da şarapnelden etkilenmemesi için modifikasyon yapacağız” sözlerini paylaştı.

Gerçekleştirilen testlerde bot ile 2 kez mayına basıldığında dahi askerin vücuduna en ufak bir hasar vermediği kanıtlanan Ediz bot, -Ayakların kopmasını engelleyecek bir teknoloji ile donatılmış.- Botun 3 aşamalı olarak düşünülerek üretildiğine değinen Prof. Dr. Güzelbey şu sözleri de paylaştı:


“Patlamanın bir miktarını tahliye etmesi için alt tarafa şekil verdik çünkü patlama milisaniyeler içerisinde oluyor. Ortalama 5 milisaniye gibi bir zamanda patlama etkisini gösteriyor. İkinci aşamada patlamayı absorbe edecek ve şarapnel etkisini önleyecek 10 kattan oluşan malzeme kullandık. Bir de yüksekliğinin avantajı var. Üst tarafın içini de kaplayarak şarapnel etkisini ortadan kaldıracağız. Patlama sırasında ayakta morluk ve ufak tefek yaralanmalar olabilir ama botun ayağın kopmasını engelleyeceğine inanıyoruz.”

,